Katarzynka I

Zdjęcie główne działu Katarzynka I

 

Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé - Katarzynka  

 

 

  Czytelnicy DKK  otrzymali nietypową "opowieść kameralną" francuskiego prozaika Modiano urodzonego w 1945 r. Książkę ciekawie zilustrował Sempe. Autor jest mniej znany poza Francją, chociaż w 2014 r. Szwedzka Akademia Literatury przyznała mu literacką nagrodę Nobla.  Autor  oraz ilustrator to osoby w dojrzałym wieku.

     Narratorką opowieści jest tytułowa bohaterka – Katarzynka - córka Francuza i Amerykanki, która jako osoba dojrzała, a przebywająca w Stanach Zjednoczonych, snuje retrospektywne wspomnienia z lat dziewczęcych, kiedy mieszkała z ojcem w Paryżu. Ojciec Katarzynki prowadził  ze wspólnikiem firmę przewozową. Matka,tancerka baletowa, poznała ojca, gdy odbywała turne w Paryżu. Katarzynka twierdzi, że matka wyjechała do Ameryki, ponieważ tęskniła za swoim krajem, pisywała jednak do córki regularnie serdeczne listy. Ojciec obdarzał córkę miłością, dbał, by  ćwiczyła pod kierunkiem Ismajłowej, tańce baletowe. Po wyjeździe do Ameryki prowadziła szkołę tańca z matką, a potem ze swoją córką.

   W opowieści obserwujemy nadzwyczaj dojrzałe spojrzenie dziecka na otaczający świat:"świat tańca nie był rzeczywistym życiem (do tańca Katarzynka zdejmowała okulary) był to świat z marzeń, taki nieostry i delikatny, jak ten, który widziałam bez okularów". Wzajemne kontakty ojca i córki są serdeczne, ale ich życie jest pełne niedomówień i tajemnic, i jak twierdzi Katarzynka - "mama miała dość kombinacji taty".

     Bohaterka, już jako dorosła osoba, stwierdzi: "Nigdy się nie zmieniamy, jesteśmy tacy sami, jak ci, którymi byliśmy w przeszłości, którzy żyją sobie nadal aż po wieczne czasy". Przypomni też optymistyczne słowa często wypowiadane przez tatę: "świat nie jest taki zły."

   Ostatnie stwierdzenia Katarzyny budzą mój sprzeciw.Ośmielam się twierdzić, że ludzie bardzo często się zmieniają i czasem bardzo radykalnie, a świat nas otaczający jest coraz bardziej zły.

Wystarczy posłuchć codziennych wiadomości w radiu, telewizji czy przeczytać codzienną prasę, by stwierdzić, że okrucieństwo zawładnęło ludźmi na wielu kontynentach, wielu ludzi wręcz demonstruje swoje okrutne postępowanie wobec drugiego człowieka. Należy też pamiętać, że ludzie źli często się zmieniają i potrafią nieść pomoc potrzebującym, okazywać dobroć i serdeczność innym. W tym kontekście przytoczę słowa wybitnego polskiego poety Adama Zagajewskiego: " Nie można myśleć, że jest jedynie zło. Jest też piękno – także moralne, nie tylko piękno krajobrazu. Jednak zło czyha wszędzie i nie ma jakiejś łatwej operacji intelektualnej, żeby się z nim uporać ."

   Odebrałam "Katarzynkę" jako opowieść dla dorosłych, z której czytelnik powinien wyciągać  wnioski, a przede wszystkim często oceniać swoje postępowanie wobec otaczających go ludzi.

 

                DKK Wągrowiec, grudzień 2017 r.                                                      Elżbieta Muszyńska

.

 

 

 

 

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 1

Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 1

  • 08.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim

Tydzień Zakazanych Książek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim

  • 08.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - SP 4 i SOSW

Tydzień Zakazanych Książek - SP 4 i SOSW

  • 04.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Akademia Talentów

Tydzień Zakazanych Książek - Akademia Talentów

  • 04.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 6

Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 6

  • 04.10.2018

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna