Moje zranione serce

Zdjęcie główne działu Moje zranione serce

Moje zranione serce - Martin Doerry

 

    Autorem książki "Moje zranione serce " jest wnuk głównej bohaterki Lilli-Martin Doerry, który dotarł do ponad 500 listów pisanych do babki przez jej dzieci i listów pisanych przez nią do dzieci. Książkę wydało wydawnictwo Muza w 2004 roku. Przekładu na język  polski dokonała Anna Kryczyńska. Na  motywach treści tych listów powstał traumatyczny i niewiarygodny, a  jednak prawdziwy życiorys niemieckiej Żydówki, która poślubiła Niemca Ernsta Jahna. ( Wyjaśnia to nadruk na okładce - Historie prawdziwe )

     Muszę przyznać, że tak przygnębiającej ksiązki nie czytałam dawno. Nie mogłam zrozumieć, że mąż mógł porzucić swoją żonę, która była matką jego pięciorga dzieci, a wiedział, że rozwodząc się z nią, skazuje ją na śmierć. Lilli przebywała siedem miesięcy w więzieniu w Breitnau, a od marca 1944 r w Oświęcimiu, gdzie zmarła w czerwcu  tego roku.

        Podziwiałam Lilli za jej postawę wobec Rity, drugiej żony Ernsta, za troskę o ich dziecko. Zastanawiałam się, dlaczego mąż tylko raz podjął próbę uwolnienia żony z więzienia? Jego obojętność - moim zdaniem - jest dowodem na to, że Ernst nie kochał swojej żony, a pod wpływem ideologii narodowego socjalizmu - hitleryzmu, stracił nie tylko głowę, ale i człowieczeństwo. System rasizmu hitlerowskiego wymusił na Niemcu taką postawę. Interwencją w sprawie żony Żydówki, czuł się zagrożony.

     Zastanawiałam się też, czy ta katastrofa rodzinno - prywatna, których w państwie niemieckim w okresie II wojny było wiele, zasługuje na takie publiczne opracowanie? Sądzę, że wnukowi zaimponowała postawa babki Żydówki. Lilli była osobą wykształconą - lekarką, kochającą żoną i matką. Ernst nie był godny być jej mężem. Warto też podkreślić znaczenie listów dzieci do matki i matki do dzieci. Są one przejawem ogromnej wzajemnej miłości.

      Książka wywołała we mnie nienajradośniejsze wspomnienia z okresu okupacji i chociaż czas zatarł przykre doznania z lat 1943-1945, to własnie lektura książki na nowo je przywołała.

 Sądzę, że książkę powinni uważnie przeczytać młodzi czytelnicy, którzy II wojnę znają tylko z relacji historycznych, nie zawsze prawdziwych.

Sądzę, że w każdym czytelniku, bez względu na wiek i poglądy lektura opowieści obudzi współczucie dla głównej bohaterki. Jakie uczucie wzbudzi jej mąż Ernst, czy tylko pogardę?

Na koniec stwierdzam: Tak jak w Ameryce niewolnictwo na zawsze pozostanie hańbą tego wspaniałego kraju, tak planowa eksterminacja narodu żydowskiego w czasach hitleryzmu na zawsze pozostanie hańbą Niemiec.

      Książka jest oskarżeniem rasistowskiego hitleryzmu, a o próbach jego odradzania możemy usłyszeć nie tylko w Niemczech. Powinniśmy traktować  ją jako przestrogę i ostrzeżenie.

 

DKK Wągrowiec, maj 2017 r.                                                              Elżbieta Muszyńska

 

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

No documents found.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna