Pani Stefa

Zdjęcie główne działu Pani Stefa

Małe historie ludzkie w obliczu pamięci Wielkiej Historii.

Czym jest historia II Wojny Światowej? W jaki sposób opowiadają o niej podręczniki szkolne? Czy w naszych rodzinach pozostały jeszcze osoby, które dzielą się z nami swoimi doświadczeniami wojny? Skąd czerpiemy rzetelną wiedzę o przebiegu wydarzeń tej Wielkiej Historii?

Książka Magdaleny Kicińskiej nie traktuje o wydarzeniach II Wojny Światowej. Pokazuje w jaki sposób ta wojna, całe zło, które ze sobą niesie, doświadcza pojedyncze jednostki, zapomniane przez wielką historię. Dlaczego zapomniane? Bo ginęły miliony. Nie sposób pamiętać o wszystkich. Nie sposób przywrócić każdej ofierze imienia i nazwiska.

„Pani Stefa” to reportaż o powrocie. O przywróceniu do życia ważnej postaci społecznej dla Warszawy. Wspólnie z Januszem Korczakiem prowadziła „Dom sierot”. Była oddana swojej pracy. Przez całe życie ratowała dzieci, sprowadzała je na „właściwe” tory.

Więcej o niej nie wiemy niż wiemy. Więcej jest przypuszczeń niż potwierdzonych faktów. Ważne jest, że powstała książka o Stefanii Wilczyńskiej. Autorka przywróciła jej godność, nadała nowej, ważnej podmiotowości, sprawiła, że jej postać zaistniała na ustach wielu, którzy książkę przeczytali.

Takie reportaże jak te, to specyficzna literatura. Trzeba być ostrożnym, żeby na podstawie faktów nie wysnuć błędnych wniosków, żeby nie dać się skusić przypuszczeniom
i snuciem własnych historii o danej postaci.

Magdalena Kicińska w sposób przejrzysty przedstawiła fakty dotyczące życia Stefanii Wilczyńskiej. Swą książką oddała jej należny hołd i nie posunęła się dalej, niż nakazywałaby jej sztuka pisania reportażu.

Książkę warto przeczytać, chociażby dlatego, żeby poznać inną, tę mniej znaną stronę wielkich wydarzeń wojennych.

                                                                           Joanna Nalewalska

                                                                     DKK Wągrowiec, marzec 2017 r.

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - aranżacje

Tydzień Zakazanych Książek - aranżacje

  • 10.10.2017

Zdjęcie galerii Odjazdowy Bibliotekarz 2017

Odjazdowy Bibliotekarz 2017

  • 19.06.2017

Zdjęcie galerii Tydzień Bibliotek 2017

Tydzień Bibliotek 2017

  • 24.05.2017

Zdjęcie galerii Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki

  • 10.05.2017

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna