Świat musi mieć sens

Zdjęcie główne działu Świat musi mieć sens

Świat musi mieć sens - przerwana rozmowa arcybiskupa Życińskiego i Aleksandry Klich

 

   Wydawcą bardzo ciekawej książki jest wydawnictwo Agora. Wydano ją w pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa, w lutym 2012 r. Stanowi ona zapis 2-letnich rozmów dziennikarki "Gazety Wyborczej z arcybiskupem lubelskim, profesorem filozofii przyrody, teologiem, filozofem, eseistą, wykładowcą na uniwersytetach w Berkkeley, Oxfordzie, Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie, w Sydney, w Australii.

      Z rozmów wyłania się człowiek ogromnej wiedzy, wielkiej skromności, tolerancyjny i skłonny do dialogu z każdym człowiekiem. Dla wielu był kapłanem kościoła posoborowego, wolnym od fanatyzmu.

Autorka porusza w rozmowach z arcybiskupem sprawy dotyczące zagadnień współczesnych, np:feminizmu, in vitro, eutanazji, nienawiści, samotności, a także oskarżeń o współpracę z SB.

Kapłan odpowiada na pytania rzeczowo, bez gmatwania. Wiele jego odpowiedzi może stanowić motto w postępowaniu dla każdego  człowieka, nie tylko wierzącego katolika. Pozwolę sobie zacytować te odpowiedzi, które zawierają głęboką mądrość życiową.

   O cierpieniu:"Cierpienie jest składnikiem ludzkiej kondycji, nie pozbędziemy się go, możemy je tylko oswoić. Cierpienia nie da się zepchnąć poza świat, ci którzy cierpią nie mogą być na marginesach cywilizacji, oni wnoszą istotny wkład do rozwoju naszej cywilizacji".

    O przyjaźni: "przyjaźń jest  czymś niezwykłym, co upiększa relacje między ludźmi. I niestety mało docenianym w chrześcijaństwie".

     O szczęściu: Tutaj arcybiskup posłużył się określeniem zaczerpniętym od profesora Władysława Tatarkiewicza "szczęście to stan satysfakcji z życia przeżywanego jako całość, jesteśmy szczęśliwi, jeśli czujemy, że wszystko, co przeżyliśmy, miało sens."

   O społeczeństwie: "społeczeństwo bez wielkich ideałów, bez wzniosłych wartości, w którym ludzie żują gumę i wymieniają się ploteczkami, może istnieć, ale boję się takiego świata. Świat musi mieć sens". To ostatnie stwierdzenie jest objaśnieniem tytułu książki.

    O nienawiści:" żadne zdobycze nie usprawiedliwiają pogardy dla człowieka, nienawiści, braku tej solidarności, w której wyraża się humanizm".

Dla Józefa Życińskiego życie miało sens zarówno w wymiarze księdza katolickiego, ale przede wszystkim jako człowieka. Był umysłem otwartym, krytycznym także w sprawach  związanych z kościołem.  Internauci piszą o nim jako o ostatnim polskim biskupie otwartym na świat, liczącym się z nauką. To tolerancyjny człowiek.

    Zgadzam się z oceną arcybiskupa przez Adama Michnika: " Z rozmów wyłania się rozumna i dobra twarz polskiego katolicyzmu". Szkoda, że zabrakło go wśród ludzi współczesnego kościoła.

Uważam, że książka jest warta uważnego przeczytania.

 

DKK Wągrowiec, czerwiec 2017 r.                                                           Elżbieta Muszyńska

 

 

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

No documents found.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna