Wypalanie traw

Zdjęcie główne działu Wypalanie traw

Wojciech Jagielski - Wypalanie traw

 

    Autorem książki "Wypalanie traw"  jest Wojciech Jagielski ur. w 1960 r. polski dziennikarz reportażysta, długoletni współpracownik Gazety Wyborczej, także korespondent wojenny.

    Ksiązka rozpoczyna się dokładnym opisem zdarzeń, które miały miejsce na końcu opowieści.

 W miasteczku Ventersdorp – oddalonym 100 km od Johanesburga w Południowej Afryce zamordowano Eugene'a Terre'a Blanche'a. Zbrodni dokonali dwaj czarnoskórzy niewolnicy; Machlangu i Patrik. Zmasakrowali ciało Bura, bo nie wypłacał im należności za pracę na jego farmie i często ich znieważał. Uważali ten czyn za akt sprawiedliwości i sami zgłosili się na policję.

   Opis tego zdarzenia rozpoczyna opowieść o walce z apartheidem własnie w Ventersdorpie, przede wszystkim jednak przedstawia skomplikowane stosunki międzyludzkie między Burami, Anglikami i rdzennymi mieszkańcami - czarnoskórymi, którzy też nie stanowili jednolitej grupy.

 Autor wyraźnie podkreśla, że społeczność Vendersdorpu była wyjatkowo zamknięta na przemiany zachodzące w Południowej Afryce, a konflikty niemożliwe do przezwyciężenia. Jagielski doskonale kreśli sylwetki negatywnych bohaterów, którzy nie mogą pogodzić się z tym, że władzę będą przejmować czarnoskórzy. Typowym przykładem jest Terre Blanche zwolennik segregacji rasowej, który czuje się w miasteczku jak król. Zwołuje swoich sympatyków na narady i pochody, często nocą, wygłasza płomienne, przemówienia, by nie dopuścić czarnych do władzy. Zyskuje wielu zwolenników, a miejscowa prasa nazywa go "burskim komendantem, ostatnim generałem, obrońcą białej rasy". On wspólnie ze swoimi zwolennikami pałali nienawiścią wobec  czarnych i Brytyjczyków, którzy podczas wojny z Burami zakładali obozy koncentracyjne i mordowali w nich również kobiety i dzieci. Blanche był faktycznie chłopem - farmerem, człowiekiem pragnącym władzy. Jego siostra Dora van Zyl porównywała go do Hitlera, bo tak jak on był urodzonym przywódcą. Brytyjczycy nazywali go zbrodniarzem, bo mordował Żydów w obozach koncentracyjnych. Dora replikowała - Brytyjczycy także mordowali Burów w obozach koncentracyjnych, mordowali również kobiety i dzieci.

    Pozytywną postacią w książce jest Raymond Boardman, który po studiach wrócił na rodzinną farmę. Pochłaniało go życie, a czarnych uważał za kumpli, a nie gorsze istoty. Gdy Nelsona Mandelę, ostatni biały prezydent de Klerk, wypuścił z więzienia (1990r.), Raymond stwierdził: "Każdy ma swoje miejsce w życiu i powinien je odnależć".

      Afryka w okresie opisywanym przez Jagielskiego przeżywała najlepsze lata. "Złoto i diamenty przynosiły jej  bogactwo, jakiego wcześniej nie zaznała", ale konsumentami tego bogactwa byli przede wszystkim biali. To,co dzialo się w Ventersdorpie bardzo trafnie ocenił czarnoskóry radny Tommy Lorefolo w rozmowie z autorem: "Nie da się zmienić w okamgnieniu czegoś, co powstawało przez całe wieki. Czasem można zniszczyć, ale nie zmienić."

     Bardzo wyraziście autor wyjaśnia tytuł opowieści "Wypalanie traw". Mieszkańcy - farmerzy wypalali trawy, by oczyścić ziemię z chwastów i zapobiegać niekontrolowanym pożarom. " Wypalanie traw to trochę takie pożegnanie z czasem, który upłynął i wszystkim, co się wydarzyło.To jak rytuał oczyszczenia, który ma przynosić nadzieję."

      Zgodzę się z oceną zdarzeń przedstawionych w książce, wypowiedzianą przez Raymonda Boardmana: "zdumiewające, jak wielkie, niemożliwe do pokonania różnice, mogą dzielić ludzi należących do tej samej rasy". Sprowadzając myśl zawartą w cytacie na polski grunt. można zapytać: jak wielkie, niemożliwe do pokonania różnice, mogą dzielić ludzi należących do tego samego narodu.

    Książka dostarcza mnóstwo wiadomości historycznych i nie tylko.Wywołuje często ogromne emocje, a niektóre opisy to prawdziwy horror. Jagielski relacjonuje zdarzenia na podstawie bezpośredniej obserwacji i konfrontacji z bohaterami na miejscu zdarzeń. Dzięki temu zdarzenia wydają się autentyczne. Swoje wędrówki do RPA, a szczególnie do Ventersdorpu nazywa podróżami do "jądra ciemności". Kalendarium  pozwala czytelnikowi umiejscowić opisywane zdarzenia w czasie. Sam autor nie podaje żadnej daty.

     Język książki jest wyrazisty i zrozumiały, czytając tekst wyczuwa się mistrzowskie posługiwanie się piórem. Powieść na długo pozostanie w mojej pamięci, chociaż osobiście chciałabym liczyć  na bardziej pogodną lekturę, która dostarczyłaby miłych i estetycznych przeżyć.

      Lektura opowieści  wzbogaciła moją wiedzę o likwidacji apartheidu, pozwoliła zrozumieć, że Afryka to ciągle "kipiący " kontynent.

 

 DKK Wągrowiec, luty 2017 r.                                                                       Elżbieta Muszyńska

 

 • Miniaturka do aktualności Maria Piłsudska. Zapomniana żona

  Maria Piłsudska. Zapomniana żona

  Maria Piłsudska. Zapomniana żona

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

  Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

  Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Spod zamarzniętych powiek

  Spod zamarzniętych powiek

  Spod zamarzniętych powiek

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Skazany na góry

  Skazany na góry

  Skazany na góry

  Czytaj więcej
 • Miniaturka do aktualności Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów

  Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów

  Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL

  Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL

  Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami

  Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami

  Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Piołun na zapomnienie

  Piołun na zapomnienie

  Piołun na zapomnienie

  Czytaj więcej
 • Miniaturka do aktualności Ścieżki chwały

  Ścieżki chwały

  Ścieżki chwały

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Umwelt

  Umwelt

  Miniaturka do aktualności Za zamkniętymi drzwiami

  Za zamkniętymi drzwiami

  Za zamkniętymi drzwiami

  Czytaj więcej
  Miniaturka do aktualności Zabij mnie znów

  Zabij mnie znów

  Zabij mnie znów

  Czytaj więcej

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

No documents found.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna