Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Crafstmana

Zdjęcie główne działu Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Crafstmana

 

      Autorką powieści; romantycznej, komicznej, ale też kryminalnej pt: "Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana - jest hiszpańska pisarka Mamen Sanchez urodzona w 1971 r., znana też jako redaktorka magazynu !Hola!. Jest matką pięciorga dzieci. W tej powieści splatają się i w pewnym sensie zazębiają dwie kultury: angielska - związana z zamożną rodzina Craftsmanów i hiszpańska wywodząca się z cygańskiego rodu Solea z Granady.

      Marlow Craftsman, znany angielski wydawca, wysyła do Madrytu swego syna Atticusa i powietrza mu likwidację nierentownego czasopisma Librarte. Przedsiębiorcze redaktorki: Berta  - dyrektorka i jej czwórka współpracowniczek (Solea, Maria, Asuncjon i Gabriela) postanawiają uknuć plan, który opóźni likwidację upadajacego czasopisma. Główną realizatorką planu jest Solea, która zakochuje się w Atticusie z wzajemnością i wywozi go do rodzinnej Granady.

Zaniepokojony milczeniem syna ojciec przyjeżdża do Madrytu i zgłasza zaginięcie syna miejscowemu komisarzowi policji Manchego. Perypetie towarzyszące poszukiwaniu Atticusa obfitują w zabawne zdarzenia, szczególnie wtedy, kiedy do poszukiwań dołącza matka Atticusa Moira. W ich wyniku Craftsmanowie odnajdują nie tylko syna, ale zyskuja synową, a ojciec Craftsman bezcenne rękopisy Hemingwaya.

     W wydarzenia komiczno - romantyczne wplata się wątek kryminalny. Sprytny oszust Cesar Barbosa przy pomocy redaktorki Marii, szukajacej mocnych wrażeń poza małżeństwem, okrada redakcję  czasopisma, wyprowadza w pole komisarza, udając ślusarza, w końcu wpada jako "damski bokser". Komisarz w pewnych opisach zdarzeń prezentuje się jako naiwniak, karciarz i nieprofesjonalista. Umiejętnie jednak zdobywa przyszłą żonę Bertę.

      Książkę czyta się "na luzie", trochę jak czytadło. Nie można jednak odmówić powieści wartości poznawczych. Czytelnik poznaje zachowania, sposób życia i zwyczaje elit brytyjskich, a także codzienne życie i zwyczaje rodziny hiszpańskiej w Granadzie.

      Nie w pełni zgodzę się ze stanowiskiem recenzenta z ostatniej strony okładki: "Ta powieść może poważnie wpłynąć na odbiór rzeczywistości". Przede wszystkim polska rzeczywistość jest zupełnie inna, szczególnie w ostatnim roku i na pewno u poważnego czytelnika nie wzbudza  napadów śmiechu. Sądzę, że tak jak ja, wielu czytelników zdaje sobie sprawę, że część faktów prezentowanych na kartach powieści to fikcja literacka. Można je więc potraktować z przymrużeniem oka.

     Osobiście wolałabym w gronie klubowiczów podyskutować na temat ciekawszej lektury?

 

DKK Wągrowiec, styczeń 2017 r.                                      Elzbieta Muszyńska

 

 

Galerie

Zobacz ostatnie galerie z wydarzeń w naszej bibliotece

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 1

Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 1

  • 08.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim

Tydzień Zakazanych Książek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim

  • 08.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - SP 4 i SOSW

Tydzień Zakazanych Książek - SP 4 i SOSW

  • 04.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Akademia Talentów

Tydzień Zakazanych Książek - Akademia Talentów

  • 04.10.2018

Zdjęcie galerii Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 6

Tydzień Zakazanych Książek - Przedszkole Nr 6

  • 04.10.2018

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 - Powiatowa Biblioteka Publiczna